EH 245

AWS/ASME SFA - 5.13 EFeMn-A
EN 14700 E Fe9
TS EN 14700 E Fe9
DIN 8555 E 7-UM-200-KP
Östenitik manganlı çelik kaynak metali veren kalın örtülü, bazik tip bir sert dolgu elektrodudur. Yüksek (%12-14) manganlı çeliklerin sert dolgu kaynağında kullanılır. Darbelere karşı direnci yüksektir ve kaynak metalinin sertliği soğuk çalışma ile artar. Özellikle ağır darbe ve şok zorlamalar nedeniyle aşınan kırıcı çenelerinin, mantolarının ve rolelerinin sert dolgu kaynağına uygundur. EH 245 elektroduyla soğuk çalışılmalı ve en düşük ısı girdisi ile kaynak yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar küçük çaplı elektrod ve düşük akım şiddeti ile çalışılmalı ayrıca kısa pasolara ve soğuma aralıklarına dikkat ederek zigzag (salınım) yapmaksızın kaynak işlemi tamamlanmalıdır. Manganlı çelikten mamül büyük parçaların, özellikle konkasör çenelerinin kaynağı su küveti içinde, ancak su kaynak yerine gelmeyecek şekilde yapılmalıdır. Üst üste çok pasolu kaynaklar yapılabileceği gibi EI 307B elektroduyla ara tampon paso çekilmesi de önerilir. Dikişin son şekli, soğuk çalışma işleminden önce taşlama ile verilmelidir. Tercihen DC de elektrod pozitif kutupta (+) kaynak yapılır fakat AC de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

CITOMANGAN

AWS/ASME SFA - 5.13 EFeMn-A
EN 14700 E Fe9
TS EN 14700 E Fe9
DIN 8555 E 7-UM-200-KP

 

 

Östenitik manganlı çelik kaynak metali veren kalın örtülü, bazik tip bir sert dolgu elektrodudur. Yüksek (%12-14) manganlı çeliklerin sert dolgu kaynağında kullanılır. Darbelere karşı direnci yüksektir ve kaynak metalinin sertliği soğuk çalışma ile artar. Özellikle ağır darbe ve şok zorlamalar nedeniyle aşınan kırıcı çenelerinin, mantolarının ve rolelerinin sert dolgu kaynağına uygundur. CITOMANGAN elektroduyla soğuk çalışılmalı ve en düşük ısı girdisi ile kaynak yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar küçük çaplı elektrod ve düşük akım şiddeti ile çalışılmalı ayrıca kısa pasolara ve soğuma aralıklarına dikkat ederek zigzag (salınım) yapmaksızın kaynak işlemi tamamlanmalıdır. Manganlı çelikten mamül büyük parçaların, özellikle konkasör çenelerinin kaynağı su küveti içinde, ancak su kaynak yerine gelmeyecek şekilde yapılmalıdır. Üst üste çok pasolu kaynaklar yapılabileceği gibi CITOCHROMAX elektroduyla ara tampon paso çekilmesi de önerilir. Dikişin son şekli, soğuk çalışma işleminden önce taşlama ile verilmelidir. Tercihen DC de elektrod pozitif kutupta (+) kaynak yapılır fakat AC de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 330

EN 14700 E Fe1
TS EN 14700 E Fe1
DIN 8555 E 1-UM-300
Aşınmaya dayanıklı sert dolgu kaynakları için, talaş kaldırılarak işlenebilen ve orta sertlikte kaynak metali veren, kalın örtülü bazik tip bir elektrodtur. Özellikle metal-metale sürtünmeye ve yüksek darbeye maruz parçalarda sert dolgu amacıyla kullanılır. Rayların, makasların, bandajların, haddelerin, makaraların, tamburların, dişlilerin, millerin, kamaların, paletli araçların yürüyüş takımlarının zincirlerinin ve paletlerinin sert dolgu kaynaklarında uygundur. EH 330 ile yukarıdan aşağıya hariç tüm pozisyonlarda kaynak yapmak mümkündür. Kaynak metalinin çatlamaya direnci yüksektir. DC de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC de de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

CITORAIL

EN 14700 E Fe1
TS EN 14700 E Fe1
DIN 8555 E 1-UM-300
Aşınmaya dayanıklı sert dolgu kaynakları için, talaş kaldırılarak işlenebilen ve orta sertlikte kaynak metali veren, kalın örtülü bazik tip bir elektrodtur. Özellikle metal-metale sürtünmeye ve yüksek darbeye maruz parçalarda sert dolgu amacıyla kullanılır. Rayların, makasların, bandajların, haddelerin, makaraların, tamburların, dişlilerin, millerin, kamaların, paletli araçların yürüyüş takımlarının zincirlerinin ve paletlerinin sert dolgu kaynaklarında uygundur. CITORAIL ile yukarıdan aşağıya hariç tüm pozisyonlarda kaynak yapmak mümkündür. Kaynak metalinin çatlamaya direnci yüksektir. DC de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC de de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 340

EN 14700 E Fe1
TS EN 14700 E Fe1
DIN 8555 E 1-UM-400
Yüksek aşınma direncine sahip kaynak metali veren kalın bazik örtülü bir sert dolgu elektrodudur. Özellikle metal-metale sürtünmeye, darbeye ve şoklara karşı direnci yüksektir. Rayların, makasların, kamaların, flanşların, aşınmaya maruz kazıcı uçların, yüksek metal metale aşınmanın yaşandığı kalıp bölümlerinin ve zımbaların sert dolgu kaynaklarında kullanılır. Kaynak metali sinterlenmiş sert metal uçlarla işlenebilir. Tampon tabaka ihtiyacı olmadan üst üste çok pasolu sert dolgu kaynağı yapmak mümkündür. Çatlama riski olan ana metallerde ESB 40 veya EI 307B elektrodları ile tok bir tampon tabaka yapılmalıdır. Yukarıdan aşağı hariç her pozisyonda kaynak yapılabilir. DC de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC de de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

CITODUR - 400B

EN 14700 E Fe1
TS EN 14700 E Fe1
DIN 8555 E 1 UM 400
Yüksek aşınma direncine sahip kaynak metali veren kalın bazik örtülü bir sert dolgu elektrodudur. Özellikle metal-metale sürtünmeye, darbeye ve şoklara karşı direnci yüksektir. Rayların, makasların, kamaların, flanşların, aşınmaya maruz kazıcı uçların, yüksek metal metale aşınmanın yaşandığı kalıp bölümlerinin ve zımbaların sert dolgu kaynaklarında kullanılır. Kaynak metali sinterlenmiş sert metal uçlarla işlenebilir. Tampon tabaka ihtiyacı olmadan üst üste çok pasolu sert dolgu kaynağı yapmak mümkündür. Çatlama riski olan ana metallerde UNIVERS veya CITOCHROMAX elektrodları ile tok bir tampon tabaka yapılmalıdır. Yukarıdan aşağı hariç her pozisyonda kaynak yapılabilir. DC de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC de de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 360R

EN 14700 E Fe8
TS EN 14700 E Fe8
DIN 8555 E 6-UM-60 (65W) T

Yüksek aşınma direncine ve yüksek tokluğa sahip kaynak metali veren, kalın örtülü rutil tip bir sert dolgu elektrodudur. Yüksek metal-metal sürtünmesine, orta şiddette darbelere, orta abrazif aşınmaya karşı dirençlidir. Kaynak metali 600°C ye kadar yeterli sertliğe sahiptir. Kaynak metali ancak taşlanarak işlenebilir. Yüksek sıcaklıklarda aşınmaya maruz sıcak kesme bıcakları, giyotin makasları, basınçlı döküm kalıpları, merdaneler, haddeler, iş makinalarının kepçelerinin kazıcı ağızlarında ve tırnaklarında kullanıma uygundur. Fazla aşınmış parçalarda ve çatlamaya hassas parçalarda orijinal duruma getirme, alaşımsız ve hafif alaşımlı çeliklerde ESB 40 ile, yüksek manganlı çeliklerde EI 307B elektroduyla tampon tabaka yapılmalıdır. Sert dolgu pasoları ise EH 360R ile tamamlanır. Kaynak sonrası 59 HRc olan sertlik, bir veya iki kez temperleme sonrası 60-65 HRc ye kadar yükseltilebilir. Hem AC hem de DC de kaynak yapmak mümkündür.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

CITODUR 600

EN 14700 E Fe8
TS EN 14700 E Fe8
DIN 8555 E 6-UM-60 (65W) T
Yüksek aşınma direncine ve yüksek tokluğa sahip kaynak metali veren, kalın örtülü rutil tip bir sert dolgu elektrodudur. Yüksek metal-metal sürtünmesine, orta şiddette darbelere, orta abrazif aşınmaya karşı dirençlidir. Kaynak metali 600°C ye kadar yeterli sertliğe sahiptir. Kaynak metali ancak taşlanarak işlenebilir. Yüksek sıcaklıklarda aşınmaya maruz sıcak kesme bıcakları, giyotin makasları, basınçlı döküm kalıpları, merdaneler, haddeler, iş makinalarının kepçelerinin kazıcı ağızlarında ve tırnaklarında kullanıma uygundur. Fazla aşınmış parçalarda ve çatlamaya hassas parçalarda orijinal duruma getirme, alaşımsız ve hafif alaşımlı çeliklerde UNIVERS ile, yüksek manganlı çeliklerde CITOCHROMAX elektroduyla tampon tabaka yapılmalıdır. Sert dolgu pasoları ise CITODUR 600 ile tamamlanır. Kaynak sonrası 59 HRc olan sertlik, bir veya iki kez temperleme sonrası 60-65 HRc ye kadar yükseltilebilir. Hem AC hem de DC de kaynak yapmak mümkündür.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 360B

EN 14700 E Fe8
TS EN 14700 E Fe8
DIN 8555 E 6-UM-60 (65W) T
Yüksek aşınma direncine ve yüksek tokluğa sahip kaynak metali veren kalın bazik örtülü sert dolgu elektrodudur. Darbelere, metal-metal sürtünmesine, orta abrazif aşınmaya karşı dirençlidir. Kaynak metali 600°C ye yeterli sertliğe sahiptir. Kaynak dikişinde çatlak ve gözenek riski oldukça düşüktür. Kaynak metali ancak taşlanarak işlenebilir. Yüksek sıcaklıklarda aşınmaya maruz sıcak kesme bıcakları, giyotin makasları, basınçlı döküm kalıpları, merdaneler, haddeler, iş makinalarının kepçelerinin kazıcı ağızlarında ve tırnaklarında kullanıma uygundur. EH 360B elektroduyla çatlama olmadan üst üste fazla paso çekilebilir. Fazla aşınmış parçaları orijinal duruma getirme, alaşımsız ve hafif alaşımlı çeliklerde ESB 40 ile, yüksek manganlı çeliklerde EI 307B elektroduyla tampon tabaka yapılmalıdır. Sert dolgu pasoları EH 360B ile tamamlanır. Kaynak sonrası 59 HRc sertliğe sahiptir. DC de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC de de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

CITODUR 600/B

EN 14700 E Fe8
TS EN 14700 E Fe8
DIN 8555 E 6-UM-60 (65W) T
Yüksek aşınma direncine ve yüksek tokluğa sahip kaynak metali veren kalın bazik örtülü sert dolgu elektrodudur. Darbelere, metal-metal sürtünmesine, orta abrazif aşınmaya karşı dirençlidir. Kaynak metali 600°C ye yeterli sertliğe sahiptir. Kaynak dikişinde çatlak ve gözenek riski oldukça düşüktür. Kaynak metali ancak taşlanarak işlenebilir. Yüksek sıcaklıklarda aşınmaya maruz sıcak kesme bıcakları, giyotin makasları, basınçlı döküm kalıpları, merdaneler, haddeler, iş makinalarının kepçelerinin kazıcı ağızlarında ve tırnaklarında kullanıma uygundur. CITODUR 600/B elektroduyla çatlama olmadan üst üste fazla paso çekilebilir. Fazla aşınmış parçaları orijinal duruma getirme, alaşımsız ve hafif alaşımlı çeliklerde UNIVERS ile, yüksek manganlı çeliklerde CITODUR 600/B elektroduyla tampon tabaka yapılmalıdır. Sert dolgu pasoları CITOCHROMAX ile tamamlanır. Kaynak sonrası 59 HRc sertliğe sahiptir. DC de elektrod pozitif (+) kutupta kullanımı tercih edilir fakat AC de de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 380

AWS/ASME SFA - 5.13 EFe6
EN 14700 E Fe4
TS EN 14700 E Fe4
DIN 8555 E 4-UM-60 (65) S
Talaşlı imalatta kullanılan torna ve planya kalemlerinin, freze ve soğuk kesme bıçaklarının, özel spiral matkap uçlarının tamir, bakımında ve sert dolgusunda kullanılan, yüksek alaşımlı, bazik örtülü sert dolgu elektrodudur. Ayrıca alaşımsız ve düşük alaşımlı çelikten yeni takım yapımında ve hız çeliğinden yapılmış kesici takımların ağız dolgu işlerinde de kullanılır. Alaşımlı çelikler ve takım çeliklerini kaynak yaparken 250-400°C de ön tav ve 400°C de son tav yapılmalı, parçanın yavaş soğuması sağlanmalıdır. Tampon paso yapılması gerekiyor ise EI 312 veya EI 307B ile bir paso (max. 2.5 mm) kaynak yapılmalı bu paso üzerine EH 380 elektrodu ile max. 5 mm yüksekliğinde sert dolgu kaynağı yapılmalıdır. DC de elektrod pozitif kutupta (+) veya AC de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

TOOLCORD

AWS/ASME SFA - 5.13 EFe6
EN 14700 E Fe4
TS EN 14700 E Fe4
DIN 8555 E 4-UM-60 (65) S
Talaşlı imalatta kullanılan torna ve planya kalemlerinin, freze ve soğuk kesme bıçaklarının, özel spiral matkap uçlarının tamir, bakımında ve sert dolgusunda kullanılan, yüksek alaşımlı, bazik örtülü sert dolgu elektrodudur. Ayrıca alaşımsız ve düşük alaşımlı çelikten yeni takım yapımında ve hız çeliğinden yapılmış kesici takımların ağız dolgu işlerinde de kullanılır. Alaşımlı çelikler ve takım çeliklerini kaynak yaparken 250-400°C de ön tav ve 400°C de son tav yapılmalı, parçanın yavaş soğuması sağlanmalıdır. Tampon paso yapılması gerekiyor ise E 106 veya CITOCHROMAX ile bir paso (max. 2.5 mm) kaynak yapılmalı bu paso üzerine TOOLCORD elektrodu ile max. 5 mm yüksekliğinde sert dolgu kaynağı yapılmalıdır. DC de elektrod pozitif kutupta (+) veya AC de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 515

EN 14700 E Fe14
TS EN 14700 E Fe14
DIN 8555 E 10-UM-60-CR
Yüksek krom-karbürlü kaynak metali veren, yüksek verimli (%160) ve kalın rutil örtülü sert dolgu elektrodudur. Yüksek sertliğe sahip kaynak metalinin mineral aşındırmasına ve bununla birlikte korozyona karşı direnci yüksektir. Özellikle mineral aşınmasına maruz konveyörlerin, helezonların, karıştırıcı kanatların, çimento ve beton pompalarının, mineral kırma ve öğütme makinalarının çeşitli parçalarının, korozyon ve yüksek sıcaklık aşınmasına maruz petro-kimya endüstrisindeki aşınan çeşitli parçaların sert dolgu işlerinde kullanılır. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Kaynak metali yalnız taşlanarak işlenebilir. Kaynak kabiliyeti düşük malzemelerin üzerine dolgu yapılmadan önce EIS 307 elektroduyla tampon tabaka çekilmelidir. Yatay pozisyonda gayet düzgün ve temiz dolgu pasoları verir. Hem AC hem de DC de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

CITODUR V/1000

EN 14700 E Fe14
TS EN 14700 E Fe14
DIN 8555 E 10-UM-60-CR
Yüksek krom-karbürlü kaynak metali veren, yüksek verimli (%160) ve kalın rutil örtülü sert dolgu elektrodudur. Yüksek sertliğe sahip kaynak metalinin mineral aşındırmasına ve bununla birlikte korozyona karşı direnci yüksektir. Özellikle mineral aşınmasına maruz konveyörlerin, helezonların, karıştırıcı kanatların, çimento ve beton pompalarının, mineral kırma ve öğütme makinalarının çeşitli parçalarının, korozyon ve yüksek sıcaklık aşınmasına maruz petro-kimya endüstrisindeki aşınan çeşitli parçaların sert dolgu işlerinde kullanılır. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Kaynak metali yalnız taşlanarak işlenebilir. Kaynak kabiliyeti düşük malzemelerin üzerine dolgu yapılmadan önce CITOCHROMAX-N elektroduyla tampon tabaka çekilmelidir. Yatay pozisyonda gayet düzgün ve temiz dolgu pasoları verir. Hem AC hem de DC de kaynak yapılabilir.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 528

EN 14700 E Fe16
TS EN 14700 E Fe16
DIN 8555 E 10-UM-65-GR
Bazik tip, yüksek verimli (%180) bir sert dolgu elektrodudur. Östenitik ana yapı içinde Cr ve Cb(Nb) karbürler içeren kaynak metali verir. Özellikle yüksek mineral aşındırmasına (abrazyona) ve düşük darbelere karşı yüksek aşınma direnci gösterir ve 450°C ye kadar sıcaklıklarda kullanılabilir. Çimento öğütücülerinde ve preslerinde, tuğla preslerinde ve helezonlarında, taşıyıcı helezonlarda, mikser bıçaklarında, yağ sanayi preslerinde, kazıcı kepçe ağızlarında ve tırnaklarında, maden ve cevher sanayinde konveyorler, taşıyıcılar ve eleklerin sert dolgu kaynaklarında kullanılır. İki pasoda SiO2 ile aşınma katsayısı % 0.5 tir. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Kaynak metali yalnız taşlanarak işlenebilir. Uzun ark boyu ile çalışmalı ve en fazla üst üste 2 paso kaynak yapılmalıdır. Hem DC de hem AC de kaynak yapmak mümkündür.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

ABRASODUR 43

EN 14700 E Fe16
TS EN 14700 E Fe16
DIN 8555 E 10-UM-65-GR
Bazik tip, yüksek verimli (%180) bir sert dolgu elektrodudur. Östenitik ana yapı içinde Cr ve Cb(Nb) karbürler içeren kaynak metali verir. Özellikle yüksek mineral aşındırmasına (abrazyona) ve düşük darbelere karşı yüksek aşınma direnci gösterir ve 450°C ye kadar sıcaklıklarda kullanılabilir. Çimento öğütücülerinde ve preslerinde, tuğla preslerinde ve helezonlarında, taşıyıcı helezonlarda, mikser bıçaklarında, yağ sanayi preslerinde, kazıcı kepçe ağızlarında ve tırnaklarında, maden ve cevher sanayinde konveyorler, taşıyıcılar ve eleklerin sert dolgu kaynaklarında kullanılır. İki pasoda SiO2 ile aşınma katsayısı % 0.5 tir. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Kaynak metali yalnız taşlanarak işlenebilir. Uzun ark boyu ile çalışmalı ve en fazla üst üste 2 paso kaynak yapılmalıdır. Hem DC de hem AC de kaynak yapmak mümkündür.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 531

DIN 8555 E 10-UM-65-GR
Alaşımsız çelikler üzerinde dahi tek pasoda yüksek sertliğe ve yüksek aşınma direncine sahip kaynak metali veren kalın örtülü ve çok yüksek (%235) verimli bir sert dolgu elektrodudur. Östenitik paslanmaz çelik ana yapı içinde homojen dağılımlı Cr ve B karbürler içeren kaynak metali verir. Özellikle çimento, tuğla, maden ve hafriyat sanayinde yaşanan yüksek basınçlı abrazif aşınmaya ve orta darbelere karşı direnci çok yüksektir. Hafriyat makinalarının kazıcılarının, kepçelerinin ve tırnaklarının, karıştırıcı bıçaklarının, çimento fanlarının, cevher, kum, çakıl, toprak helezonlarının ve konveyörlerin sert dolgu kaynaklarında yoğun olarak kullanılır. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Sert dolgu yüzeyleri düzgündür ve ancak taşlanarak işlenebilir. Hem DC de hem AC de kaynak yapmak mümkündür.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

E 731

DIN 8555 E 10-UM-65-GR
Alaşımsız çelikler üzerinde dahi tek pasoda yüksek sertliğe ve yüksek aşınma direncine sahip kaynak metali veren kalın örtülü ve çok yüksek (%235) verimli bir sert dolgu elektrodudur. Östenitik paslanmaz çelik ana yapı içinde homojen dağılımlı Cr ve B karbürler içeren kaynak metali verir. Özellikle çimento, tuğla, maden ve hafriyat sanayinde yaşanan yüksek basınçlı abrazif aşınmaya ve orta darbelere karşı direnci çok yüksektir. Hafriyat makinalarının kazıcılarının, kepçelerinin ve tırnaklarının, karıştırıcı bıçaklarının, çimento fanlarının, cevher, kum, çakıl, toprak helezonlarının ve konveyörlerin sert dolgu kaynaklarında yoğun olarak kullanılır. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Sert dolgu yüzeyleri düzgündür ve ancak taşlanarak işlenebilir. Hem DC de hem AC de kaynak yapmak mümkündür.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 540

EN 14700 E Fe16
TS EN 14700 E Fe16
DIN 8555 E 10-UM-65-GR
Bazik tip, yüksek verimli (%250) bir sert dolgu elektrodudur. Östenitik ana yapı içinde Cr, Cb (Nb), Mo, W ve V-karbürler içeren kaynak metali verir. Özellikle yüksek mineral aşındırmasına (abrazyona) ve düşük darbelere karşı yüksek aşınma direnci gösterir ve 600°C ye kadar sıcaklıklarda kullanılabilir. Özellikle cevher kırma ve eleme tesislerinde, sinter üretim tesislerinde, yüksek fırın yükleme sistemlerinde, tuğla ve çimento tesislerinde aşınan parçalarının sert dolgu kaynaklarında kullanılır. Çimento fırınlarında ve fanlarında, aşınma plakalarında ve baralarında, kok itici papuçlarında, kepçe ağızlarının ve tırnaklarının sert dolgu kaynaklarına uygundur. İki pasoda SiO2 ile elde edilen aşınma katsayısı %0.3 tür. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Kaynak metali yalnız taşlanarak işlenebilir. Uzun ark boyu ile çalışmalı ve en fazla üst üste 4 paso kaynak yapılmalıdır. Hem AC hem de DC de kaynak yapmak mümkündür.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

ABRASODUR 45

EN 14700 E Fe16
TS EN 14700 E Fe16
DIN 8555 E 10-UM-65-GR
Bazik tip, yüksek verimli (%250) bir sert dolgu elektrodudur. Östenitik ana yapı içinde Cr, Cb (Nb), Mo, W ve V-karbürler içeren kaynak metali verir. Özellikle yüksek mineral aşındırmasına (abrazyona) ve düşük darbelere karşı yüksek aşınma direnci gösterir ve 600°C ye kadar sıcaklıklarda kullanılabilir. Özellikle cevher kırma ve eleme tesislerinde, sinter üretim tesislerinde, yüksek fırın yükleme sistemlerinde, tuğla ve çimento tesislerinde aşınan parçalarının sert dolgu kaynaklarında kullanılır. Çimento fırınlarında ve fanlarında, aşınma plakalarında ve baralarında, kok itici papuçlarında, kepçe ağızlarının ve tırnaklarının sert dolgu kaynaklarına uygundur. İki pasoda SiO2 ile elde edilen aşınma katsayısı %0.3 tür. Dikişte meydana gelen enine çatlaklar aşınmaya karşı bir mahzur oluşturmaz, ancak darbeli çalışmaya karşı hassasiyeti arttırır. Kaynak metali yalnız taşlanarak işlenebilir. Uzun ark boyu ile çalışmalı ve en fazla üst üste 4 paso kaynak yapılmalıdır. Hem AC hem de DC de kaynak yapmak mümkündür.
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 801

AWS/ASME SFA - 5.13 ECoCr-C
EN 14700 E Co3
TS EN 14700 E Co3
DIN 8555 E 20-UM-55-CTZ
Kobalt-Krom-Tungsten alaşımı kaynak metali veren rutil-bazik tip sert dolgu elektrodudur. Ağır metal-metale sürtünme ve aşınmaya 500°C den 900°C ye kadar sıcaklıklara ve korozyona yüksek direnç gösterir. Hadde kılavuzları, ekstrüzyon kalıpları, subap oturma yüzeyleri, buhar türbinleri ve mekanik parçaları, karıştırıcı bıçakları ve pompa parçalarının sert dolgu kaynaklarında kullanılır. Sertliği yüksek olduğu için düşük ve orta düzeyde mekanik ve termik şokların olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Tercihen DC de elektrod pozitif kutupta (+) veya AC de kaynak yapılabilir.
TIG Kaynak Teli : TH 801
Gaz Korumalı Özlü Kaynak Teli : FCH 801
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 806

AWS/ASME SFA - 5.13 ECoCr-A
EN 14700 E Co2
TS EN 14700 E Co2
DIN 8555 E 20-UM-45-CTZ
Kobalt-Krom-Tungsten alaşımı kaynak metali veren rutil-bazik tip sert dolgu elektrodudur. Ağır metal-metale sürtünme, aşınmaya 500°C den 900°C ye kadar sıcaklıklara ve korozyona yüksek direnç gösterir. Sıcak kesme bıçakları, ingot kesici uçlar, cam kalıpları, subaplar, subap oturma yüzeyleri ve nozulların sert dolgu kaynaklarında kullanılır. Kaynak metalinin tokluğundan dolayı mekanik darbelere ve termik şoklara dayanımı yüksektir. Tercihen DC de elektrod pozitif kutupta (+) veya AC de kaynak yapılabilir.
TIG Kaynak Teli : TH 806
Gaz Korumalı Özlü Kaynak Teli : FCH 806
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

EH 812

AWS/ASME SFA - 5.13 ECoCr-B
EN 14700 E Co3
TS EN 14700 E Co3
DIN 8555 E 20-UM-50-CTZ
Kobalt-Krom-Tungsten alaşımı kaynak metali veren rutil-bazik tip sert dolgu elektrodudur. EH 812 ile elde edilen kaynak metalinin sertliği ve tokluğundan dolayı mekanik darbelere ve termik şoklara dayanımı yüksektir. Ağır metal-metale sürtünme, aşınmaya 500°C den 900°C ye kadar sıcaklıklara ve korozyona yüksek direnç gösterir. Plastik ekstrüzyon vidaları, kağıt, karton, yer döşemesi ve ahşap kesme takımlarının sert dolgu kaynaklarında kullanılır. Kaynak metalinin tokluğundan dolayı mekanik darbelere ve termik şoklara dayanımı yüksektir. Tercihen DC de elektrod pozitif kutupta (+) veya AC de kaynak yapılabilir.
TIG Kaynak Teli : TH 812
Gaz Korumalı Özlü Kaynak Teli : FCH 812
DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN
TOP