ENI 420

AWS/ASME SFA - 5.11               ENiCu-7

     EN ISO 14172                            E Ni 4060    

TS EN ISO 14172                       E Ni 4060

DIN M. No.                                 2.4366

Monel kaplı çeliklerin birleştirme ve dolgu kaynaklarında kullanılan monel çekirdekli bir elektrodtur. Monel alaşımlarının çeliklerle kaynağında ve çeliklere monel kaplama kaynaklarında da kullanılır. Kaynak metali gözeneksizdir ve çoğu kimyasala karşı korozyon direnci vardır. -196°C den +450°C ye kadar çalışma sıcaklıklarında kullanılabilir. Kaynaktan önce kaynak ağzı hazırlığına ve temizliğine büyük önem verilmeli, temizlik işlemi uygun temizleyicilerle gerektiği gibi yapılmalıdır. Kaynak genellikle yatay pozisyonda yapılmalı, elektroda salınım hareketi yaptırılmamalı ve kısa arkla çalışılmalıdır. Kaynak metali gözeneğe karşı çok hassas olduğundan, elektrod, ilave bir parça üzerinde tutuşturularak kaynağa başlanmalıdır. DC de elektrod pozitif kutupta (+) kaynak yapılabilir.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

ENI 422

AWS/ASME SFA - 5.11           ENiCrFe-3

EN ISO 14172                            E Ni 6182

TS EN ISO 14172                      E Ni 6182

DIN M. No.                                2.4620

Ni-Cr-Fe alaşımı kaynak metali veren bazik örtülü bir elektrodtur. Nikel alaşımlarının, % 5-9 nikel içeren çeliklerin, -196°C ya kadar düşük sıcaklıklarda çalışan çeliklerin, Incoloy 800 ve diğer ısıya dayanıklı çeliklerin kaynağında kullanılır. -196°C ile 800°C arasındaki çalışma sıcaklıklarına dayanıklı kaynak metali verir. Paslanmaz çeliklerin düşük alaşımlı çeliklerle ve nikel alaşımlarıyla kaynağında, kaynak kabiliyeti düşük çeliklerin yüzeyine tampon ve sıvama pasoları uygulamalarında da kullanılır. Kaynak metalinin çatlak direnci yüksektir, asit, tuz, sıvı tuz, oksitleyici ve karbürleyici atmosferlerde korozyon direnci yüksektir (kükürtlü atmosferlerden kaçınılmalıdır). Genellikle fırın parçalarının, brulörlerin, ısıl işlem ekipmanlarının, çimento fırınlarının, kalıpların, tankların, sıvılaştırılmış gazların depolama ve taşıma tanklarının kaynaklarında kullanılır. Kimya, petrokimya, cam, çimento sanayilerinde ve tamir-bakım atölyelerinde geniş kullanım alanına sahiptir.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

ENI 424 / E 717 Co

AWS/ASME SFA - 5.11~               ENiCrMo-4

EN ISO 14172                                E Ni 6275

TS EN ISO 14172                           E Ni 6275

          DIN 8555                               E 23 UM 200 CZKT

Nikel-Krom-Molibden alaşımı kaynak metali veren, kalın örtülü, yüksek verimli (%170) bir dolgu ve sert dolgu elektrodudur. Kaynak metalinin aşınmaya, darbeye, oksidasyona, korozyona ve yüksek sıcaklıklara direnci yüksektir. Özellikle bu şartlarda çalışan sıcak iş pres takımlarının tamirinde ve imalatında kullanılır. Sıcak iş takımlarının, sıcak dövme ve hadde tesislerinde merdane, rulo, çekiç ve kalıplarının, çelik izabe tesislerinde sıcak kesme, sıyırma makaslarının, zımba ve matrislerin, metal ekstrüzyon pres parçalarının, basınçlı döküm makinalarının piston ve kalıplarının, ventil ve ventil yuvalarının, dişli pompaların imalat ve tamir kaynaklarında birleştirme ve dolgu amaçlı kullanılır. Kararlı bir arka sahiptir ve gözeneksiz, çatlaksız ve düzgün yüzeyli kaynak metali verir. Kaynak yapılacak metalin kimyasal özelliklerine ve parça büyüklüğüne göre 400-500°C de ön tav yapılmalıdır. Kısa arkla ve mümkün olduğu kadar dik açıyla çalışmalı ve kraterler mutlaka doldurulmalıdır. DC de elektrod pozitif kutupta (+) veya AC de kaynak yapılabilir.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

CITONEL 625

AWS/ASME SFA - 5.11                ENiCrMo-3

Yüksek korozyon direncine sahip nikel alaşımlarının kaynağı için alaşımlı çekirdek tele sahip, bazik örtülü elektrodtur. Yüksek korozyon direncine sahip nikel-krom-molibden alaşımlarının kaynağında ve bu alaşımların çeliklerle ve dökme çeliklerle kaynağında kullanılır. Ayrıca, çok yüksek korozyon direncine sahip östenitik paslanmaz çeliklerin, düşük sıcaklıklarda çalısan çeliklerin ve 300°C ye kadar sıcaklıklarda çalışan ferritik ve östenitik çeliklerin kaynağına uygundur. Kararlı bir arka sahiptir, curuf temizliği kolaydır ve düzgün kaynak dikişleri verir. Kaynak metalinin korozyon direnci, akma ve çekme dayanımları çok yüksektir. Off-shore parçalarının, kimya ve petrokimya sanayinde kazanların, basınçlı kapların, boru donanımlarının kaynaklarında kullanılır.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN

TOP