Plazma Kesme Nedir?

Doğru akım güç kaynağının basınçlı havayı iyonize ederek plazma haline getirmesi sayesinde iletken malzemelerde kesme işleminin gerçekleştirilmesidir. Kesme işleminin gerçekleşmesi için, güç kaynağı, sürekli sabit basınçlı hava, uygun tipte torç gereklidir. Plazma kesme işlemi tüm iletken metallere uygulanabilmektedir. Plazma kesme teknolojisi sayesinde kesme işlemine ilave olarak oluk açma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. 

Neden Plazma Kesme?

Günümüzün rekabetçi koşulları üreticileri imalat maliyetlerini en aza indirmeleri yönünde zorlamaktadır. Maliyetleri en çok etkileyen unsurlar, üretim hızı, üretim kalitesi, işçilik giderleri, fire maliyetleri, yeniden işleme maliyetleri, sürekli ihtiyaç duyulan kesme memeleri ve kesme gazlarının bedelleri olarak sıralanabilir.

Hypertherm Plazma Kesme Sistemleri

1. Üretkenlik

2. İşletme Maliyetleri

3. Kullanım Kolaylığı 

4. Kullanım Esnekliği 

gibi ana başlıklarda aşağıdaki avantajları sunmaktadır. 

Üretkenlik

Yüksek kesim hızları sayesinde daha az zamanda daha çok üretim
Kullanılan geleneksel yöntemlere oranla daha yüksek hızda kesim yapabilirsiniz. Bu sayede daha az işçilik maliyetleriyle daha fazla üretim yapabileceksiniz.

Ön tav yapmaya gerek yok 
Kesme işleminden önce kesilecek malzemeyi belli bir sıcaklığa kadar ısıtmanıza gerek yok. Sadece tetiğe basarak kesime başlayabilirsiniz. Bu sayede hem gaz sarfiyatından hem de ön tav süresindeki işçilik kayıplarından tasarruf edebilirsiniz.

Yeniden işlem yapmaya gerek yok 
Üstün teknolojili kesme torçları sayesinde mükemmel kesim kalitesi elde edersiniz. Bu sayede cüruf temizlemek veya yüzey düzeltmek için zaman kaybetmezsiniz.

Kullanım Kolaylığı

Kolay Taşınabilir
Tamamen portatif olan güç kaynakları sayesinde basınçlı hava olan heryerde kesim yapabilirsiniz. Çatı imalatlarında, maden işletmelerinde, boru şantiyelerinde veya ağır sanayi işlerinizde kullanabilirsiniz

 

 

Patlayıcı ve yanıcı gazlar kullanılmaz
Plazma kesme teknolojisinde metali kesmek için patlayıcı ve yanıcı gazlar kullanılmaz. Bu sayede ağır tüpler ve regülatör sistemleri taşımak zorunda değilsiniz.

* Yandaki resim oksi - asetilen tüpü patlaması sonrasında tahrip olmuş bir atölyeye aittir.

Kesim yapmak kolaydır, uzmanlık gerektirmez
Üstün teknolojili ve uzun ömürlü kesme torçları sayesinde keseceğiniz malzemeye torcu dokundurarak kesersiniz. Bu sayede doğru, temiz ve kontrollü bir imalat gerçekleştirirsiniz. Ayrıca, Plazma ile kesim yapabilmek için uzman olmanız gerekmez. Tetiğe basın ve torcu sürükleyin..Mükemmel kesim sonuçları sizin başarınız.

Kullanım Alanları

Paslanmaz Sac, Alüminyum ve Alüminyum Alaşımlarda üstün kesim kalitesi
Plazma kesme teknolojisi ve eşsiz torç yapısı sayesinde pahalı metallerde de mükemmel kesim kalitesi elde edebilirsiniz. Hem de fire olmadan, uzmanlık kullanmaya gerek kalmadan.

Atölye veya şantiyede kullanım imkanı
Özel toz filtresi tasarımı ve yüksek koruma sınıfı sayesinde atölyenizde veya şantiyede kullanabilirsiniz. Plazma kesme makineniz daima yanınızda, en önemli yardımcınız.

Kesme ve oluk açma seçenekleri
İletken olan tüm malzemeleri kesebilir veya bu malzemelerde oluk açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şekilli kesim avantajı
Üstün kesim teknolojisi sayesinde şekilli kesimler yapabilirsiniz. Düzgün dairesel kesimler için opsiyonel olarak sunulan aparatları kullanabilir, tüm imalatınızı kendi bünyenizde tamamlayabilirsiniz.

İşletme Maliyetleri

Yüksek verimlilik
Az zamanda çok iş üreterek işçilik maliyetlerinizi düşürürsünüz. Üstelik kalifiye personele ihtiyaç duymadan. Bununla birlikte, yeniden işleme ve fire maliyetleriniz de tamamen ortadan kalkacaktır.

Düşük sarf malzeme maliyeti
Üstün teknolojili torç sarf malzemeleri sayesinde yenisiyle değiştirmeden oksijenle kesime göre uzun süre kesim yapma garantisi.

Patlayıcı - Yanıcı gaz maliyeti yok
Kesim yapabilmek için bu tip pahalı gazlara ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız basınçlı sürekli hava. Bu sayede tüp, regülatör, kesme gazı ve stok maliyetlerinden bir kalemde tasarruf edeceksiniz.

                                                          Powermax                                                                          Oksijenle kesim                                                              2 kesim arasındaki fark

Oksijenle kesime göre Plazma ile kesimin avantajları

1. Plazma kesme, 32 mm kalınlığındaki siyah saclara kadar oksijenle kesime göre %30 daha düşük maliyetlidir. Malzeme kalınlığı azaldıkça maliyet daha da azalacaktır.

NOT: Aşağıda görseli görünen parçaların kalınlıkları 30mm' dir.

2. Plazma kesme ile tüm metalleri kesebilirsiniz. Hem de mükemmel kalitede. Özellikle sıklıkla karşılaşılan paslanmaz ve alüminyum malzemelerde sorunsuz kesim yapabilirsiniz.

3. Plazma kesme ile ön tav yapmanıza gerek yoktur. Oksijenle kesme için 980°C' ye kadar ön tav yapmak zorundasınız.

4. Plazma kesme ile kestiğiniz metallerde ısıdan etkilenmiş bölge oksijenle kesmeye göre daha azdır. Bu da uzun malzeme ömrü ve düşük fire demektir.

5. Plazma kesme için sadece sürekli basınçlı havaya ihtiyacınız vardır. Oksijenle kesim için tehlikeli olan patlayıcı-yanıcı gazlar kullanmak zorundasınız.

6. Plazma kesmede sadece sarf malzeme maliyetiniz var. Oksijenle kesim için pahalı kesme gazları, sarf malzeme ve regülatörler kullanmak zorundasınız.

7. Plazma kesme makinenizi her yere taşıyabilirsiniz. Oksijenle kesim yapmak için gaz tüplerini de taşımak zorundasınız.

8. Plazma kesme makinenizi ister manuel ister otomasyon uygulamalarında kullanabilirsiniz.

9. Plazma kesme makinenizi açık havada oksijenle kesmeye göre daha verimli kullanırsınız.

TOP